http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
10 نکته در راه‌اندازی حرفه‌ای شبکه بی‌سیم
10 نکته در راه‌اندازی حرفه‌ای شبکه بی‌سیم

راه‌اندازی شبکه وایرلس کار دشواری نیست و کاربران خود می‌توانند با کمی تلاش یک شبکه بی‌سیم راه‌اندازی کنند، اما توجه به برخی نکات باعث می‌شود شبکه شما کارایی بهتری داشته باشد

در این مطلب برخی نکات مهم در راه‌اندازی یک شبکه بی‌سیم را مرور می‌کنیم.
از سطوح فلز دوری کنید
سطح فلزات به‌دلیل بازتاب امواج شبکه می‌تواند موجب ایجاد پارازیت شود و تداخل رادیویی ایجاد کند. به‌عنوان مثال اگر شبکه را در یک سوله یا کارگاه راه‌اندازی می‌کنید بهتر است تا حد ممکن روتر و اکسس‌پوینت از سقف و دیوارهای فلزی فاصله داشته باشند.
رمز دستگاه را عوض کنید
وقتی از یک دستگاه وایرلس استفاده می‌کنید، برای ورود به کنترل پنل و اجرای تنظیمات باید رمز عبور را وارد کنید، به این صورت که در پنجره مرورگر یک آدرس IP مانند 192.168.1.1 وارد می‌کنید و سپس از شما نام کاربری و رمز عبور خواسته می‌شود که معمولا هر دو admin هستند. همان‌طور که شما به‌راحتی وارد پنل تنظیمات شدید، دیگران هم می‌توانند این کار را انجام دهند و هر یک از دستگاه‌های متصل به شبکه با ورود نشانی IP و این دو عبارت وارد بخش تنظیمات می‌شوند. پس در اولین گام بهتر است رمز عبور را تغییر دهید. این موضوع برای شبکه وایرلس اهمیت بیشتری دارد، زیرا همه دستگاه‌های متصل به آن قابل مشاهده و شناسایی نیستند.
DHCP در یک دستگاه کافی است
اگر برای توسعه شبکه از چند دستگاه مختلف استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید اغلب ابزارهای شبکه دارای سرور DHCP هستند و در صورت شناسایی دستگاه جدید می‌توانند یک نشانی IP به آن اختصاص دهند. زمانی که یک نشانی به دو دستگاه داده شود یا برعکس آن اتفاق افتد، کارایی شبکه با مشکل مواجه خواهد شد. برخی از ابزارهای جدید توانایی تشخیص سرور DHCP در تجهیزات دیگر را دارند و برخی نیز می‌توانند جدولی از نشانی‌های موجود در شبکه ایجاد و آدرس‌های جدید را بر اساس آن واگذار کنند، با این حال بهتر است راهکارهای عدم تداخل را اجرا کنید.
به وایرلس بیشتر توجه کنید
بزرگ‌ترین مشکل شبکه‌های بی‌سیم این است که کاربران اتصال فیزیکی به آن ندارند و بعد از ارتباط با شبکه می‌توان به منابع آن دسترسی داشت. پس امنیت در شبکه بی‌سیم را جدی بگیرید و تا جایی که مانع از اجرای شبکه نمی‌شود، روش‌های ارتباطی را در کنترل داشته باشید. به‌عنوان مثال روترهای جدید اغلب از ارتباط VPN در شبکه داخلی پشتیبانی می‌کنند که یک ارتباط امن دو مرحله‌ای را می‌سازد و سرقت داده‌ها از آن هم کار ساده‌ای نیست.
توجه به SSID
عبارت SSID معرف نام شبکه است و کاربران از طریق آن می‌توانند شبکه بی‌سیم را شناسایی کنند. یکی از روش‌های رایج برای افزایش امنیت این است که SSID را مخفی کنید، در این صورت کاربر علاوه بر رمز عبور باید نام دقیق شبکه را هم بداند. البته این روش برای هکرهای حرفه‌ای چندان هم محدود‌کننده نیست؛ با این حال می‌تواند نفوذ را با تاخیر مواجه کند و البته هکرهاي تازه‌كار را ناامید سازد. هنگام نام‌گذاری SSID‌ از عبارت‌های مشخص و معنی‌دار استفاده کنید تا کاربران شبکه بتوانند آن را تشخیص دهند.
از امکانات وایرلس استفاده کنید
حتی ارزان‌ترین روترها نیز امکانات متعددی برای افزایش امنیت دارند که معمولا توجهی به آنها نمی‌شود. به‌عنوان مثال اغلب آنها امکان محدودیت دسترسی بر اساس آدرس MAC را دارند و تنها دستگاه‌های مجاز را شناسایی می‌کنند. برخی دیگر در صورت تشخیص ورود غیرمجاز با ارسال ایمیل به شما هشدار می‌دهند و گروهی هم می‌توانند با تنظیم فایروال از دسترسی به پورت‌ها و آدرس‌های خاص جلوگیری کنند. همین امکانات ساده تا حد قابل توجهی امنیت شبکه را افزایش می‌دهد.
پوشش سیگنال
یکی از قابلیت‌های جالب در روترهای جدید امکان تنظیم پوشش سیگنال است و با این روش می‌توانید منطقه توسعه وایرلس را محدود کنید. اگر در یک خانه چهل متری در طبقه چهارم ساكن هستید به دسترسی در پارکینگ نیازی ندارید و با این ویژگی می‌توانید تا حد امکان جلوی دسترسی غیرمجاز به‌خصوص در مجتمع‌های آپارتمانی را بگیرید.
انتخاب یک آنتن جدید
آنتن شبکه بی‌سیم دارای قدرت انتشار مشخصی است که با dbi نمایش داده می‌شود. هر چقدر این عدد بالاتر باشد به معنی افزایش پوشش و کیفیت سیگنال‌های ارسال است. در اغلب محصولات رایج دفاتر اداری و خانگی از آنتن‌هایی با قدرت 2 تا 5 واحد dbi‌ استفاده می‌شود. اگر پوشش شبکه مناسب نیست می‌توانید این آنتن را تعویض کنید و یک مدل با 8 تا 20 واحد dbi بگذارید. البته روتر یا اکسس‌پوینت باید توانایی کار با این آنتن را داشته باشد و از نظر ولتاژ و نصب فیزیکی با آنتن جدید سازگار باشد.
IP ثابت اختصاص دهید
اگر مشترکان شبکه مشخص هستند به بازگذاشتن امکانات شبکه نیازی نیست. می‌‌توانید DHCP را غیرفعال کنید و به هر یک از کاربران یک IP ثابت اختصاص دهید. با این کار اتصال دستگاه جدید به شبکه محدود می‌شود و نمی‌توانند نشانی IP‌ دریافت کنند؛ ضمن اینکه بهتر است دامنه IP‌ را هم تغییر دهید. به‌عنوان مثال، به جای 192.168.1.1 از 192.168.12.1 استفاده کنید.
به‌روز‌رسانی روتر و اکسس‌پوینت
روتر، مودم، اکسس‌پوینت و سایر تجهیزات شبکه دارای یک نرم‌افزار درونی هستند که تنظیمات را در آن اجرا می‌کنند و کاربردهای دستگاه را انجام می‌دهند. شرکت‌های سازنده در صورت بروز مشکل ساختاری یا امنیتی این نرم‌افزار یا به‌عبارت دقیق‌تر میان‌ابزار firmware را تغییر می‌دهند؛ پس بهتر است برای استفاده از امکانات جدید و رفع مشکلات قبلی firmware را آپدیت کنید.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200