http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
استفاده از ویندوز بدون ماوس، صفحه‌کلید و صفحه‌نمایش
استفاده از ویندوز بدون ماوس، صفحه‌کلید و صفحه‌نمایش

ماوس خراب می‌شود، هرچه هم روی دكمه‌های صفحه‌کلید می‌کوبیم کار نمی‌کند و نمایشگر هم چیزی را نشان نمی‌دهد. عصبانی نشوید.

نخستین کاری که باید انجام دهيد، ذخیره کردن کارهای انجام‌شده است.
رایانه‌های تحت ویندوز ممکن است به‌واسطه‌ ایراد پیدا کردن ماوس، صفحه‌كليد، صفحه‌ لمسي نمایشگر و خود نمایشگر دچار مشکل شوند و صفحه‌ لمسی رایانه‌های کیفی هم ممکن است از کار بیفتد. چطور باید با این مشکلات به مقابله پرداخت، داده‌ها را ذخیره کرد، از برنامه‌ها بیرون رفت و رایانه را خاموش کرد؟
در تمام موارد زیر، فرض بر آن است که افزاره‌ واسط از کار افتاده است، اما رایانه کار می‌کند.
ماوس یا صفحه‌ لمسی کار نمی‌کند؟ اگر ماوس يا صفحه لمسي‌تان كار نمي‌كند از صفحه‌کلید استفاده کنید.کاربری رایانه در گذر سالیان از صفحه‌کلیدمحوری به استفاده از ماوس یا صفحه‌ لمسی در اکثر اوقات تبدیل شده است؛ یعنی کاربران از طریق نشانگر و تلنگر زدن با رایانه ارتباط می‌گیرند، درحالی‌که میانبرهای صفحه‌کلید در اغلب موارد سریع‌تر هستند.
شکی نیست وقتی ماوس یا صفحه‌ لمسی از دور خارج شده باشند، این میانبرها اهمیت حیاتی پیدا می‌کنند.
اگر ماوس یا صفحه‌‌ لمسی از کار بیفتد، حتما قبل از هر کاری دوست دارید کارهای‌تان را ذخیره کنید. در اکثر موارد این کار را به کلید ترکیبی CTRL+S‌می‌توان انجام داد. اگر این کلید کارساز نبود یا دوست دارید به سایر گزینه‌های ‌برنامه‌ دسترسی داشته باشید، روی کلیدALT بزنید تا بتوانید با استفاده از کلیدهای فلش درون گزینه‌ها حرکت کنید. در برنامه‌های قدیمی‌تر هم فشردن کلیدALT به همراه نخستین حرف فهرست گزینه‌ مورد نظر آن را باز می‌کند. همچنین در آفیس 365/2013 می‌توان از کلیدALT استفاده کرد و سپس حروف و اعداد به‌نمایش درآمده را به‌کار گرفت تا بتوان فهرست‌ها و کارکردهای نشان داده‌شده را مورد استفاده قرار داد.
در صفحه‌ رومیزی ویندوز که با WIN+D‌در دسترس است، با کلیدهای فلش می‌توان روی نمادهای تصویری مختلف رفت. با استفاده از کلید Tab‌هم می‌توان بین نمادهای تصویری، نوار وظایف و هر برنامه‌ از قبل باز جابه‌جا شد. با نگه‌داشتن کلید ویندوز و اعداد متناظر با برنامه‌های باز هم می‌توان به سراغ آن برنامه‌ها رفت. با این روش می‌توان برنامه‌ متناظر ضمیمه‌شده به نوار وظایف را هم باز کرد.
بدون صفحه‌‌کلید چه باید کرد؟
اگر صفحه‌کلید از کار بیفتد، دردسر چندانی پیش نمی‌آید مگر آنکه کار تایپی داشته باشید. اگر رایانک یا رایانه‌ کیفی دارای قابلیت صفحه لمسی داشته باشید، می‌توانید به سراغ صفحه‌کلید مجازی بروید. اما در سایر موارد باید صفحه‌کلید روی نمایشگر را فعال کرد. اگر صفحه‌کلید به‌کلی از کار نیفتاده باشد، با فشردن کلید WIN+U می‌توان به مقصود رسید. اما اگر فقط ماوس کار کند باید از طریق دستور زیر عمل کرد:
Settings > Ease of Access > Ease of Access Center > Start On-Screen Keyboard
به این ترتیب صفحه‌کلیدی روی نمایشگر پدیدار می‌شود که با ماوس می‌توان روی کلیدهای آن کلیک کرد.
در ویندوز 8 و 8.1 در چنین مواردی باید روی نماد تصویری Ease of Access کلیک کرد که در گوشه‌ پایین سمت چپ قرار دارد و سپس On-Screen Keyboardرا برگزید.
ایراد صفحه‌کلید به‌طور معمول از راه‌اندازي یا ایراد سخت‌افزاری سرچشمه می‌گیرد. می‌توان صفحه‌کلید دیگری را به‌کار گرفت یا صفحه‌کلید را به درگاه USB دیگری وصل کرد. بد نیست زمانی را هم صرف وارسی درگاه USB‌کنیم. در موارد نادری که صفحه‌کلید PS/2 است می‌توان رایانه را خاموش کرد و بعد از قطع و وصل مجدد صفحه‌کلید مشکل را حل کرد.
بدون نمایشگر چه باید کرد؟
اگر نمایشگر به یکباره و بی‌هیچ دلیلی از کار بیفتد چه باید کرد؟ با نداشتن صفحه‌کلید و ماوس می‌توان به‌نوعی کنار آمد، اما نداشتن نمایشگر مانند نابینا شدن است.
اما این وضعیت هم آن‌قدر بغرنج نیست که به‌نظر می‌رسد. پیش از هر کاری ماوس را تکانی بدهید یا چند بار روی یکی از کلیدهای صفحه‌کلید بزنید، شايد نمایشگر دوباره روشن شد؛ یعنی ممكن است همه‌چیز به‌خاطر تنظیمات منبع تغذیه باشد، در غير اين‌صورت باید به‌ شكل زیر عمل کرد؛ البته باید دقت کرد که نمایشگر درست کالیبره‌سازی شده باشد.
طبق معمول ابتدا باید به فکر ذخیره‌سازی کارهای انجام‌شده بود. برنامه‌ آفیس مایکروسافت و سایر برنامه‌های این‌گونه دارای ابزارهای بازیابی خودکار هستند، ولی تا زمانی که چاره‌ دیگری نداشته باشیم بهتر است به این ابزارها اتکا نکنیم. مادامی که برنامه مورد استفاده‌تان پنجره فعال باشد و دگمه ماوس را فشار نداده باشید می‌توان با فشردن کلیدCTRL+S ذخیره‌سازی را انجام داد. در این صورت رایانه‌ آماده‌ روشن کردن مجدد است. بهترین کار، فشردن دکمه‌ خاموش روشن سخت‌افزاری است. در رایانه‌ کیفی باید دكمه‌ روشن خاموش را نگه داشت.
وقتی رایانه بار ديگر روشن شد، جای امیدواری است که نمایشگر به‌کار بیفتد وگرنه باید از نمایشگر دیگری استفاده کرد یا می‌توان رایانه را به تلویزیون HDMI وصل کرد. کاربران رایانه‌ کیفی هم می‌توانند آن را به نمایشگر بیرونی وصل کنند. با کلید می‌توانند شناسایی و اتصال را انجام دهند.
در رایانه‌های کیفی تحت ویندوز 8 چه باید کرد؟
صاحبان رايانه‌هاي روميزي و كيفي تحت ويندوز مي‌توانند با استفاده از راهكارهاي فوق دوباره اختيار رايانه‌شان را در اختيار بگيرند تا بعد برنامه راه‌انداز را از نو نصب كنند يا دستگاه معيوب را عوض كنند، اما در مورد صاحبان رايانك (تبلت) وضعيت اندكي فرق مي‌كند.
مادامي كه سخت‌افزار تشخيص تعامل لمسي آسيب نديده باشد، مي‌‌توان وارد كردن متن و اشاره كردن را با انگشت انجام داد و به‌دنبال رفع عيب رفت. مثلا اگر در رايانك تحت ويندوز 8 از ماوس و صفحه‌كليد بلوتوث استفاده مي‌كنيد، آنها را قطع و وصل كنيد و وضعيت باتري‌شان را بررسي كنيد.
همچنين براي اطمينان يافتن از فعال بودن بلوتوث مي‌توان به سراغ مسير زير رفت:
Settings > Change PC Settings > PC and Devices > Bluetooth
گاهي هم بايد به روشن خاموش كردن متوسل شد.
در رايانك‌هايي كه صفحه نمايشگر قابل مشاهده نیست می‌توان از کابل HDMI یا تطبیق‌دهنده‌ VGA استفاده کرد و اطمینان یافت که خروجی برای نمایشگر بیرونی وجود دارد یا خیر. رایانک‌هایی که نمایشگرشان مشکل دارد، احتمالا نیاز به تعمیر دارند یا بايد تعویض‌شان کرد.
با رایانک یا رایانه‌ کیفی تحت ویندوز چه باید کرد؟
مشکل پیدا کردن صفحه‌ لمسی یا صفحه‌کلید رایانه‌ کیفی یا ماوس کلافه‌کننده است، اما نخستین راهکارها روشن هستند باید ماوس و صفحه‌کلیدUSB تهیه کرد.
نیازی به تعمیرات عمقی نیست و تعمیرات سردستی نیز بسنده می‌کند. به هر حال تعمیر و راه‌اندازی مجدد افزاره‌های تحت ویندوز بدون صفحه‌کلید و ماوس هم کار آسانی نیست.
به هر حال بدون داشتن سه‌گانه‌ نمایشگر، صفحه‌کلید و ماوس نمی‌توان در درازمدت از رایانه‌های تحت ویندوز بهره‌گرفت.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200