http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
آرشیوی
چگونه داده‌هامان را در ویندوز مخفی و حفاظت کنیم؟
چگونه داده‌هامان را در ویندوز مخفی و حفاظت کنیم؟

بيشتر ما مقدار زیادی اطلاعات شخصی در رایانه‌های‌مان داریم و عقل می‌گوید به حفاظت از آنها توجه داشته باشیم. از چند روش مختلف می‌توان بهره گرفت که هر یک تراز حفاظتی خاص خود را دارند.

می‌توان داده‌ها را به‌سادگی پنهان کرد تا در رایانه آشکار نباشند یا می‌توان مایه‌ بیشتری گذاشت و از گذرواژه‌ها یا فنون رمزگذاری استفاده کرد.
پنهان‌سازی داده‌ها
در ویندوز روشی برای پنهان‌سازی یکایک داده‌ها یا پوشه‌ها تعبیه شده است. نخست باید مطمئن شویم فایل‌هایی که قرار است روی‌شان علامت پنهان شدن بگذاریم به‌چشم نیایند. برای این کار برنامه‌ ویندوز اکسپلورر(Windows Explorer) را اجرا می‌کنیم و در مسیر Organize > Folder and search options گزینه‌View را انتخاب می‌کنیم. سپس ذیل گزینه‌ Hidden files and folders بایدDon’t show hidden files, folders, or drives را انتخاب کنیم و دكمه OK را فشار دهیم.
حال برای مخفی‌سازی داده‌ها باید دكمه راست ماوس را روی پوشه یا فایل مورد نظر فشار دهیم و گزینه‌ Properties را انتخاب کنیم. سپس در برگه‌ General گزینه‌ Hidden را علامت‌گذاری کنیم. برای حفاظت بیشتر باید گزینه‌ Advanced را برگزید و علامت گزینه‌های بایگانی را برداشت تا فایل مورد نظر را نتوان با قابلیت جست‌وجوی ویندوز هم یافت.
برای آشکارسازی دوباره‌ فایل‌های پنهان‌سازی‌شده نیز باید مراحل بالا را تکرار کرد و فقط علامت‌ها را برعکس کرد. شکی نیست كه این شیوه ایمن‌ترین نیست؛ زیرا هر کسی می‌تواند همین فرایند را به‌سادگی انجام دهد و فایل‌ها را پیدا کند و فقط آنهایی را باز می‌دارد که از این فوت‌ و فن‌ها سررشته‌ای ندارند.
پنهان‌سازی درایو
می‌توان گامی فراتر رفت و کل درایو را در رایانه‌ی خود پنهان کرد. برای این کار disk management را در رایانه مورد جست‌وجو قرار دهید و نتیجه‌ مربوطه را انتخاب کنید. به این ترتیب پنجره‌ای پدیدار می‌شود که تمامی درایوهای داخلی و خارجی متصل به رایانه را نمایش می‌دهد.
کافی است روی درایوی که می‌خواهیم دكمه راست ماوس را فشار دهیم وChange Drive Letter and Paths…را انتخاب کنیم. در پنجره‌ جدیدی که باز می‌شود باید درایو مورد نظر را برگزید و روی گزینه‌ Remove و سپسOK دكمه ماوس را فشار داد. به این ترتیب درایو انتخابی از رایانه ناپدید می‌شود و جست‌وجوپذیر هم نخواهد بود.
البته دوباره همین مراحل را می‌توان طی کرد و درایو را از نو نمایان کرد. برای رسیدن به امنیت درست و حسابی باید به سراغ رمزگذاری و گذرواژه رفت.
حفاظت گذرواژه‌ای
برای حفاظت گذرواژه‌ای از داده‌های کاربر روشی در ویندوز تعبیه نشده است. باشگاه ویندوز روشی مبتنی بر فایل دسته‌ای ارایه کرده که ترفند خوبی است، ولی به‌هیچ‌وجه امنیت ندارد برای حفاظت گذرواژه‌ای مناسب باید به سراغ نرم‌افزارهای ثالث رفت.
بسیاری از این برنامه‌ها پولی هستند، ولی انواع رایگان هم وجود دارد؛ مانند SecretFolder و lock-a-folder که هر دو برنامه‌های سبکی هستند و واسط‌های کاربری بسیار ساده‌ای دارند که امکان می‌دهد تا بتوان پوشه‌ها را مخفی و گذرواژه‌گذاری کرد.
رمزگذاری
امنیت‌دارترین روش؛ استفاده از رمزگذاری است. تمام روش‌های فوق تا حدی به کاربر کمک می‌کند، ولی ایرادهای خاص خودشان را دارند. اگر از قوی‌ترین روش‌های رمزگذاری استفاده کنیم، فقط کسانی می‌توانند به داده‌ها دسترسی یابند که کلید رمزگشایی را داشته باشند.
اگر هیچ‌وقت هم داده‌های‌تان را رمزگذاری نکرده باشید، هنگام گشت‌وگذار در وب با آن مواجه شده‌اید. آیا متوجه شده‌اید که در جلوی نشانی برخی از وبگاه‌ها حروفhttps آمده است؟ این حروف به‌معنای آن است که ميان چنین وبگاهی و مرورگر کاربران لایه‌ رمزگذاری قرار دارد تا امنیت افزایش یابد.
برنامه‌های رمزگذاری هم متنوع است، اما شاید یکی از بهترین‌هايشان اکس‌کریپت (AxCrypt) باشد که مستقیما با ویندوز یکپارچه می‌شود، به‌طوری‌که به‌راحتی و با زدن دكمه راست ماوس و انتخاب گزینه‌های مربوطه می‌توان پوشه‌ها و فایل‌ها را رمزگذاری کرد.
می‌توان آمیزه‌ای از فنون گفته‌شده را به‌کار گرفت و به حفاظت دلخواه خود دست یافت. اگر بخواهیم دست کودکان را از فایل‌ها دور نگه‌ داریم، همان قابلیت پنهان‌سازی در ویندوز کفایت می‌کند؛ اما برای مقابله با درازدستی‌های بیرونی باید به سراغ رمزگذاری رفت.


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200