http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
يكشنبه 25 مهر 1395
به صدها تحلیل­گر نیاز داریم!
به صدها تحلیل­گر نیاز داریم!

مبانی علمی تحلیل و تحلیل­گری سامان­مند در سده هجدهم میلادی در اروپا پا گرفت. هنگامی که تحلیل و تحلیل­گری در سده­های بعد به بلوغ رسیدند، ما تازه در نیمه دوم قرن بیستم با آن آشنا شدیم و آن را در علوم انسانی به خدمت گرفتیم. اکنون در سده بیست ویکم، نیازمند تحلیل­گرانی هستیم که در عصر انفجار اطلاعات بتوانند به analytics یا «تحلیل­کاوی» در "بیگ­دیتا" و داده­های کلان بپردازند و در کنار خود، از سامانه­های مکانیزه داده­کاوی و «تحلیل­گران ماشینی» هم استفاده کنند. زیرا تحلیل به تحلیل­کاوی ارتقاء یافته و مهارتی تخصصی شده اند در خدمتِ کشف، استخراج، تفسیر، تاویل و برقراری ارتباطی بامعنی میان الگوهای پنهان در درون داده­های کلان.آری، امروزه تحلیل­کاوی، فرایندی مکانیزه است؛ "مکانیزه" به این معنی که توسط جمعی از متخصصانِ تحلیل­گری به علاوه نرم­افزارهای داده­کاوی (متن­کاوی و تصویرکاوی) و ماشین­های خودیادگیرنده (Learning Machines) صورت می­گیرد. اکنون ما، بیگ­دیتا داریم ولی در زمینه تحلیل، تحلیل­گری و تحلیل­کاوی دچار کمبود هستیم.
عصر "بیگ­دیتا" و چالش کشف الگوهای پنهان در آن
 ما از "عصر انفجار داده­ها" یه سرعت به "عصر بیگ­دیتا" گام نهاده ایم!
استفاده روزافزون از ابزارهای الکترونیکی، رسانه­ها و شبکه­های اجتماعی و دیجیتالی شدن روزافزون فرایندهای اداری و تولیدی باعث شده اند که روزانه حجم عظیمی از داده­ها و اطلاعات توسط کاربران تولید و ذخیره شود.
بر اساس تخمین EPRS (سرویس پژوهشی پارلمان اروپا) حجم اطلاعات تولید شده در جهان، هر دوسال دوبرابر می­شود. یعنی اگر حجم اطلاعات تولید شده در جهان در سال 2013، برابر با تخمین  EPRS، 4.4 زیتابایت (zettabyte) یا 4.4 تریلیون گیگابایت بود، در سال 2020 به ده برابر آن، یعنی به 44 زیتابایت خواهد رسید. این حجم عظیم از اطلاعات از تعامل کاربران با فضای سایبری تولید می­شود، یعنی از طریقِ کار با وب، تراکنش­های تجاری برخط، فرایندهای دولت الکترونیکی، تعاملات رسانه­های اجتماعی، کاربری میلیاردها گوشی تلفن همراه، اِعمال برنامه­های کاربُردی همراه و فعالیت ده­ها میلیارد حسگر فعال در شبکه­های اینترنتِ چیزها (IoT)، اینترنتِ اشیاء (IoO)، اینترنتِ داده­ها (IoD)، اینترنتِ انسان­ها (IoH) و خلاصه: اینترنتِ همه­چیز (IoE) در خانه­های سبز و شهرهای هوشمند؛ و در یک کلام: شبکه­سازی در بّر و بحر و جو!
با روند رو به افزایش تولید داده­ها، هزینه ذخیره­سازی داده­ها رو به کاهش می­گذارد، ولی هزینه استخدام تحلیل­گران انسانی و ماشینی، روندی صعودی را طی می­کند. درنتیجه، سرمایه­گذاری در ظرفیت­سازی، پرورش و استخدام تحلیل­گران انسانی و ماشینی، نیز روندی رو به افزایش را تجربه خواهد کرد تا جوامع مدرن بتوانند بر بیگ­دیتای تولید شده، به منظور کشف الگوهای پنهان در درون آنها و درک و استخراج روابطی بامعنی میان آنها، غلبه کنند و به تولید دانش بپردازند.
گسل دیجیتالی فراملی:
ما اگر واقع­بین باشیم، باید اذعان کنیم که به دلیل شتاب جوامع مدرن و کثرت موانع رشد در کشور، از همه روندهای مذکور، مگر روند تولید بیگ­دیتا و ذخیره­سازی آن، فاصله گرفته­ایم. این فاصله، همان گسل دیجیتالی عمیقی است که میان کشور ما و کشورهای به اصطلاح "شمال" رُخ داده است و ژرف­تر نیز می­شود و پُل زدن بر آن، وظیفه و چالش بزرگ همه سهم­داران جامعه ما: دولت، بخش خصوصی، سازمان­های مردم­نهاد، جامعه مدنی و نظام بین­المللی فعال در کشور است.
یک مثال پیش پا افتاده از کمبود تحلیل­گر در کشور
مثال برای بیان قصور در تحلیل به علت عدم پرورش و استخدام تحلیل­گر در نظام اداری کشور بسیار است. من اینجا تنها به یک نمونه ی دم دستی آن در ارتباط با مخابرات و اینترنت بسنده می­کنم:
 اخیراً رشد 25 درصدی مصرف پهنای باند اینترنت بین‌المللی کشور از طرف معاون محترم نظارت و اِعمال مقررات در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام شد، بدون آن که تحلیلی از علت یا علل آن ارائه شود. وی گفته بود: "میزان در دسترس بودن سرویس شرکت ارتباطات زیرساخت" در بازه ی زمانی منتهی به مردادِ سال جاری (1395)، به­طور میانگین ۹۸,۷۵ درصد بوده است. این مقدار نسبت به وضعیت مشابه در سه ماه گذشته ی منتهی به اردیبهشت ماه به­طور میانگین ۹۴,۱۳ درصد بود که مقایسه ی این دو مقدار، بهبود پنج درصدی را نشان می‌دهد.
خُب، من مایلم بپرسم: "میزان در دسترس بودن سرویس شرکت ارتباطات زیرساخت" یعنی چه؟ آیا این آمار، گویای خود است و نیازی به توضیح، تشریح و تحلیل ندارد؟
وی با اشاره به این که «یکی از موارد با اهمیت در حوزه ی کیفیت، حفظ شرایط پایدار در ورودی‌های بین‌المللی کشور است»، تاکید داشت که: پایش مستمر وضعیت کمی و کیفی پهنای باند از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به منظور افزایش کیفی وضعیت سرویس اینترنت در سطح کشور و در پی آن، افزایش رضایتمندی مشترکان نهائی در سطح کشور انجام می‌شود.
قبول! این بشارت، اما ناقص بود! زیرا در آن به آمار دو شاخص مختلف اشاره شده، بدون آن که تحلیلی از علت یا علل بروز آنها ارائه شود. این نوع اطلاع­رسانی به قدری ناقص است که کسی غیر از "اندرونیان" نمی­تواند آن را تحلیل کند. لذا من اینجا تنها سعی می­کنم، گره­های خبر منتشر شده را اندکی باز کنم: 

  1. در خبر مربوط نخست اشاره شده بود به «پایش مصرف پهنای باند اینترنت» که منظور باید Monitoring Internet Bandwidth Usage  باشد که با اندازه­گیری ترافیک اینترنت کشور در ماه به دست می­آید. از متن خبر می­توان چنین برداشت کرد که ترافیک اینترنت کشور امسال رشد داشته است.
اما بیانِ صِرفِ رشدِ 25درصدیِ ترافیک اینترنت کشور، کافی نیست؛ در کنار این آمار باید تحلیلی از ماهیت و سَمت و سوی رشد این ترافیک، ارائه می­شد و علت یا علل این رشد نیز تحلیل می­گردید.
 
  1. سپس در گفتار معاون محترم نظارت و اِعمال مقررات در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به «درصد دردسترس بودن سرویسِ شرکت ارتباطات زیرساخت طی بازه ی زمانی اردیبهشت 95 تا مرداد 95» اشاره شده بود. اما بخاطر ترجمه ی اصطلاح اصلی (Service Availability) به عبارتِ فارسیِ "میزان دردسترس بودن سرویس"، چنین ترجمه­ای اغلب بد فهمیده می­شود، زیرا با Service Accessibility اشتباه می­شود.
تفاوت availability و accessibility را می­توان با بیان یکی از تجربه­های روزمره ی مردم، درک کرد: در شلوغی و تراکم حضور تعداد بسیار زیادی از کاربران همراه در یک نمایشگاه، آنتن اُپراتور فروشنده ی سیمکارت تلفن همراه، برای عده زیادی از حاضران در محل نمایشگاه، available (موجود) نیست درحالی که معمولاً موقعی که نمایشگاه تعطیل است یا محل مربوط خلوت می­شود، برای همه accessible (دسترس­پذیر) است! البته available نبودن خدماتی که معمولاً دسترس­پذیر یا  accessible هستند، علل متنوعی دارد، مثل: خرابی سامانه­های اُپراتوری، قطع فیزیکی برق آنتن، وقوع حملات DoS و DDoS به سِروِرها و خارج از سرویس بودنِ موقت خدمات بخاطر تعمیر یا توسعه. بنابراین، منظور از عبارتِ: «میزان دردسترس بودن سرویسِ شرکت ارتباطات زیرساخت، در بازه ی زمانی سه ماهه به­طور میانگین از ۹۴,۱۳ درصد به ۹۸,۷۵ درصد رسید»، این است که موارد قطع سرویس اینترنت شرکت ارتباطات زیرساخت، چند درصد کمتر رُخ داده است. همین! اما بیان صِرفِ اعداد و ارقام شاخص­ها، کافی نیست و در کنار آن حتماً باید علل بهبود چند درصدی شاخصِ availability در بازه ی زمانی مذکور تحلیل، با استانداردهای جهانی مقایسه می­شد.
تحلیل در خدمت موفقیت
اگر کسی را متهم به کتمان اطلاعات نکنیم، باید بگوییم: نقص اطلاع­رسانی مسؤولان به دلیل کمبود تحلیل­گر و نبود سامانه­های تحلیل­گری مکانیزه است.
جالب است: یکی از وزارتخانه­ای که به وضوح از تحلیل­گرانی کارآمد استفاده می­کند تا در عرصه­های رقابت بین­المللی به موفقیت دست­یابد، وزارت ورزش است. سایر وزارتخانه­ها هم ضرورتاً از تحلیل­گران ملی و فراملی استفاده می­کنند اما نه به وضوحِ وزارت ورزش.
اکنون اگر اهمیت و وزنه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را در عصر بیگ­دیتا با سایر وزارتخانه­های کشور مقایسه کنیم، باید اذعان کنیم که:
  • هیچ وزارتخانه­ای در کشور به اندازه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در عصر حاضر تعیین­کننده و مهم نیست و هیچ نهادی به اندازه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در عصر حاضر از کمبود تحلیل­گر و فقدان سامانه­های تحلیل­گری مکانیزه رنج نمی­برد.
برای رفع کمبود منابع انسانیِ تحلیل­گری در همه نهادهای کشوری و لشگری، این وزارت عتف (علوم، تحقیقات و فناوری) است که به زودی برای تمام رشته­های مرتبط با فاوا، ظرفیت­سازی و برای پرورش صدها تحلیل­گر، اقدامی عاجل صورت دهد. اما رفع منابع مکانیزه تحلیل­گری، وظیفه همه وزارتخانه­هایی است که بیگ­دیتا ذخیره می­کنند. هماهنگ­کننده اصلی در این عرصه نیز شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی است.
منبع : عصر ارتباط
نويسنده :عباس پورخصالیان
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200