http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
دوشنبه 20 شهريور 1396
سايه‌روشن واگذاري سرویس کارت به کارت به فين‌تک‌ها
سايه‌روشن واگذاري سرویس کارت به کارت به فين‌تک‌ها

بانک مرکزي اوايل مرداد ماه امسال با هدف توسعه خدمات بانکداري الکترونيکی و ايجاد زمينه براي گسترش نظام‌مند فناوري‌هاي مالي در نظام بانکي، با همکاري عوامل ذي‌ربط اقدام به بررسي و تعيين ضوابط و شرايط ارايه خدمت انتقال وجه کارت به کارت دوجانبه بدون حضور کارت کرد.

بانک مرکزي اوايل مرداد ماه امسال با هدف توسعه خدمات بانکداري الکترونيکی و ايجاد زمينه براي گسترش نظام‌مند فناوري‌هاي مالي در نظام بانکي، با همکاري عوامل ذي‌ربط اقدام به بررسي و تعيين ضوابط و شرايط ارايه خدمت انتقال وجه کارت به کارت دوجانبه بدون حضور کارت کرد. از نظر مديران بانک مرکزي معرفي اين خدمت که مي‌تواند از طريق پرداخت‌سازان (شرکت‌هاي فعال در زمينه پرداخت‌هاي الکترونيکی) نيز در قالب‌هايي نظير پيامک برنامک‌هاي همراه به مردم ارايه شود، گامي مهم براي ايجاد بستر بانکداري باز و تعميق خدمات مبتني بر فناوري‌هاي مالي است. البته ديدگاه ديگري هم وجود دارد که برخلاف نظر بانک مرکزي اين اقدام را تنها براي بانک‌هاي کوچکي که در زمينه زيرساخت بانکداري الکترونيکی کاري انجام نداده‌اند جذاب می‌داند و عملاً اين موضوع را به زيان بانک‌هاي بزرگی می‌داند که سرمایه‌گذاری زیادی در توسعه بانکداری الکترونیکی خود کرده‌اند. اين موضوع را با مسعود خاتوني عضو هيات مديره بانک ملي که پايه‌گذار اصلي اين سرويس است و يک کارشناس بانکي دیگر، مطرح کرديم که مي‌خوانيد.
 
به کسب‌وکارهای مجاز سرویس می‌دهیم
به گفته مسعود خاتوني، بانک ملي در حال حاضر با ارايه خدمت کارت به کارت به اپليکيشن‌هاي موبايلي، روزانه بيش از 200 هزار تراکنش کارت به کارت از اين مسيرها را انجام مي‌دهد.
عضو هيات مديره بانک ملي گفت: ما با هدف تسهيل امور براي مشتريانمان تصميم گرفتيم دست‌اندازهاي موجود براي ارايه سرويس کارت به کارت در فضاي مجازي را برطرف کنيم که ابتداي امسال موفق به انجام اين مهم شديم.
وي افزود: در حال حاضر براساس سياست‌هاي اتخاذ شده، با هدف ارايه خدمات در دسترس براي همگان هر کسب‌وکاري که در فضاي مجازي فعاليت مي‌کند، با اين پيش‌شرط که مجوزهاي لازم براي دريافت سرويس کارت به کارت را به ما ارايه کند بانک ملي هيچ منعي براي ارايه اين سرويس به آنها ندارد.

PSP‌ها سهمی از کارمزد کارت به کارت نمی‌گیرند
وي در خصوص اينکه آيا از مبلغ درآمد کارمزد پرداختي صاحبان کارت مبلغي به شرکت‌هاي PSP از اين بابت پرداخت مي‌شود يا خير عنوان کرد: به هيچ وجه مبلغي پرداخت نمي‌شود و قرار هم نيست پرداخت شود.
وي علت اين موضوع را اين گونه بيان کرد: شرکت‌هايي که سرويس کارت‌به‌کارت را روي اپليکيشن موبايلي خود ارايه داده‌اند، در واقع سبد محصولات خود را تکميل مي‌کنند و بخشي از کاربراني که نياز به استفاده از خدمت کارت به کارت دارند را به عنوان مشتري جديد جذب مي‌کنند، اما اينکه بتوانند ساير سرويس‌هاي خود را به مشتري ارايه دهند اين هنر آنهاست و در واقع ما بازار آنها را بزرگ کرده‌ايم.
عضو هيات مديره بانک ملي ايران گفت: در حال حاضر فناوري‌هاي جديد فرصت‌هاي بسياري را در اختيار بنگاه‌هاي تجاري قرار داده است و ما امروز بايد از آنها در جهت رشد اقتصادي کشور استفاده کنيم نه اينکه در برابر موضوعاتي که فقط منفعت براي کشور به همراه دارد، مقاومت کنيم.
 
کسب‌وکارهای اینترنتی در صف دریافت سرویس
وي در خصوص توسعه سرويس کارت به کارت به ساير اپليکيشن‌هاي موبايلي گفت: تمامي کسب و کارهاي مجاز در فضاي مجازي چنانچه بتوانند الزامات قانوني ارايه سرويس کارت به کارت را به بانک ملي ارايه دهند ما منعي براي ارايه اين سرويس نداريم.
عضو هيات مديره بانک ملي با اشاره به اينکه در حال حاضر متوسط تراکنش‌هاي دستگاه‌هاي عابربانک فيزيکي در ماه حدود 7 تا 8 هزار تراکنش است، گفت: ما به منظور توسعه خدمات بانکداري الکترونيکي برنامه مفصلي در اين زمينه داريم که ارايه سرويس کارت به کارت در فضاي مجازي يکي از اين مسيرهاست که همين موضوع باعث شده تا ما استراتژي توسعه دستگاه‌هاي عابربانک فيزيکي را با برنامه‌ريزي دقيق‌تري دنبال کنيم.
خاتوني افزود: ارايه سرويس کارت به کارت براي تمامي بازيگران از کاربران گرفته تا بانک و کسب و کارها برد‌برد است چرا که اين سرويس باعث مي‌شود تا تمامي ذي‌نفعان براساس سياست‌هاي تجاري خود سهم‌شان را از ارايه اين سرويس ببرند.
وي در خصوص اينکه يکي از هزينه‌هاي عمده بانک‌ها پرداخت کارمزد است و توسعه اين خدمات در فضاي مجازي موجب افزايش سهم دريافتي کارمزد براي بانک ملي مي‌شود، گفت: بله اين موضوع درست است و اکنون ما به نقطه سر به سر در زمينه پرداخت کارمزد و دريافت آن رسيديم که پيش‌بيني مي‌کنيم در آينده‌اي نزديک با توسعه اين خدمات از محل کارمزد سود هم ببریم.
 
اختراع مجدد چرخ
اما يک کارشناس بانکي که نخواست نامش فاش شود، درخصوص سرويس انتقال وجه توسط پرداخت‌سازان به نکاتی اشاره کرد.
وي گفت: در نحوه ارايه سرويس کارت به کارت توسط پرداخت‌سازان هيچ نوآوري ديده نمي‌شود و در واقع ارايه همان سرويس موجود در بستر بانکي در قالب اپليکیشن موبايل توسط شرکت‌هايي خارج از سيستم بانکي است و اين موضوع هيچ‌گونه ارزش افزوده خاصي براي شبکه بانکي ايجاد نمي‌کند، اين موضوع شبيه اختراع مجدد چرخ در صنعت است.
وي بيان کرد: نکته ديگر اينکه تراکنش کارت به کارت يک سرويس خاص است که در اکوسيستم‌هاي فعال دنيا خيلي کم‌کاربرد و غيررايج است و واقعيت اين است که اين سرويس در کشور ما بيشتر به دليل نبود تنوع خدمات مالي توسط فين‌تک‌ها و در جهت پر کردن جاي خالي آنها ايجاد شده است، اما پرداخت‌سازان در کشور ما نه تنها در جهت رفع مشکل عمل نکردند، که حتي اين تراکنش را در قالب سرويس به مشتري خود عرضه مي‌کنند.
وي افزود: بررسي‌ها نشان مي‌دهد سرويس کارت به کارت در شرايط فعلي، تنها براساس نياز مشتري در موارد خاص استفاده مي‌شود و به همين دليل ارايه سرويس مذکور توسط پرداخت‌سازان موجب افزايش تعداد تراکنش‌ها و ايجاد منافع مالي براي بانک‌ها نمي‌شود. به اين ترتيب تنها پرداخت‌سازان در کسب و کاري که 100درصد منافعش در شبکه بانکي بوده است، بدون هيچ گونه ارزش افزوده‌اي شريک شده‌اند و احتمالاً در آينده با بزرگ شدن بازارشان ادعای سهم‌خواهی از کارمزد دریافتی از بانک‌ها خواهند کرد.
وی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که نباید فراموش شود، نا‌امن بودن مسیر ارایه این سرویس است، چرا که در حال حاضر این سرویس با رمز دوم  کار می‌کند و فعالان صنعت بانکی می‌دانند که مفهوم استفاده از رمز دوم در شبکه بانکی به چه علتی ناامن است.
 
کارت به کارت بر روی دستگاه‌های کارت‌خوان باز شود
وی با اظهار گلایه از اینکه مدیران بانک مرکزی با این توجیه که می‌خواهند مسیر استفاده از خدمات بانکی را برای کاربران تسهیل کنند اقدام به ارایه سرویس کارت به کارت در مسیری ناامن کرده‌اند، گفت: این در حالی است که چند سال پیش که این سرویس بر روی دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی باز بود و از نظر امنیت پایداری بسیار بیشتری نسبت به سرویس فعلی داشت، به دلایل نامشخص ارایه این سرویس را ممنوع اعلام کردند.
وی افزود: چنانچه بانک مرکزی می‌خواهد بی‌طرفی و حقانیت خود را در مسیر بانکداری باز اثبات کند، در نحوه اطلاع‌رسانی بخش‌نامه‌ها عدالت را رعایت کند، نه اینکه برخی از پرداخت‌سازان همزمان با ابلاغ بخش‌نامه اقدام به ارایه سرویس کنند آن هم سرویسی که از نظر فنی برای پیاده‌سازی آن زمان نیاز است چرا که اول بودن در ارایه سرویس برای کسب و کارها به دلایل تبلیغاتی مهم است و نکته آخر اینکه بانک مرکزی با باز کردن سرویس کارت به کارت بر روی دستگاه‌های کارتخوان که امنیت آن نیز تضمین شده است مسیر ارایه خدمت به کاربران را بیشتر تسهیل کند.
وی بیان کرد: اینکه بانک‌ها به‌راحتی حاضر می‌شوند اطلاعات مشتریان خود را در اختیار سایرین قرار دهند قطعا منافعی برای آنها دارد که در بلندمدت می‌توانند از این بانک اطلاعاتی در جهت کسب و کار خود استفاده کنند و این موضوعی است که مدیران برخی از بانک‌ها به آن توجه نمی‌کنند.
وي گفت: از بعد ديگر افزايش تعداد تراکنش‌هاي کارت به کارت موجب خروج منابع از بانک مي‌شود که اين موضوع اصلاً در شرايط فعلي مطلوب هيچ بانکي در کشور ما نيست. همچنين بر اساس دستورالعمل‌هاي بانک مرکزي سرويس کارت به کارت در شبکه بانکي تنها توسط کارت‌هاي بدهي مجاز است به اين ترتيب بخش قابل توجهي از کارت‌هاي صادر شده در شبکه بانکي فاقد کاربرد در اين سرويس هستند.
جمع‌بندي
در حالت کلي بايد توجه داشت تصميم در خصوص همکاري با پرداخت‌سازان بايد فارغ از منافع آن در کوتاه‌مدت براي بانک باشد و لذا واحد کسب و کار بانک‌ها بايد در اين خصوص تحقيقات گسترده‌اي انجام دهد.
توسعه ابزارک‌هاي پرداخت‌سازان بيشتر به نفع بانک‌هاي کوچکي است که سرمايه‌گذاري اندکي در حوزه ابزارهاي پرداخت کرده‌اند و منافع ناشي از همکاري پرداخت‌سازان براي بانک‌هاي بزرگ که داراي سهم عمده‌اي از ابزارهاي پرداخت در شبکه‌هاي بانکي کشور هستند، بسيار اندک و در مقايسه با سرمايه‌گذاري انجام‌شده ناچيز است.
ارايه سرويس انتقال توسط پرداخت‌سازان، سبد محصولات و خدمات بانکي، نرم‌افزارهاي شرکت‌هاي مذکور را تکميل خواهد کرد و نياز مشتريان به ابزارهاي پرداخت بانک‌ها را بيش از پيش کاهش خواهد داد. به اين ترتيب ارتباط بانک‌ها با مشتريان به حداقل رسيده و در نتيجه وفاداري مشتريان تحت تاثير قرار خواهد گرفت.
همچنين همکاري بانک‌ها با پرداخت‌سازان در بلندمدت موجب شکل‌گيري رفتار مشتري در جهت تمايل به استفاده از خدمات بانکي بر بستر ابزارهاي پرداخت‌سازان خواهد شد. بر اين اساس هرگونه سرمايه‌گذاري بانک‌ها در درازمدت در حوزه‌هاي فناوري اطلاعات و توسعه ابزارهاي پرداخت منوط به تصميم بانک‌ها در خصوص همکاري با پرداخت‌سازان خواهد بود و در صورت همکاري، بانک‌ها بايد از سرمايه‌گذاري در اين حوزه اجتناب کنند.
 

 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200