http://www.ictnews.ir/
http://ictnews.ir
شنبه 14 اسفند 1395
پرتکرارترین راه های سرقت از کارت های بانکی
پرتکرارترین راه های سرقت از کارت های بانکی

خیلی از ما فکر می­کنیم سرقت­هایی که از کارت­های بانکی انجام می­شود توسط هکرهای حرفه‌ای صورت می­گیرد درحالی که این تصور رایج اشتباه بوده و بیشتر سرقت­ها در ایران با استفاده از روش­های پیش پا افتاده­ای به وقوع می­پیوندد.

خیلی از ما فکر می­کنیم سرقت­هایی که از کارت­های بانکی انجام می­شود توسط هکرهای حرفه‌ای صورت می­گیرد درحالی که این تصور رایج اشتباه بوده و بیشتر سرقت­ها در ایران با استفاده از روش­های پیش پا افتاده­ای به وقوع می­پیوندد.
در واقع سارقان دیجیتالی در ایران صرفا از بی‌اطلاعی کاربران سو استفاده کرده و فاقد توانایی هک کردن کارت­های بانکی هستند.
اما این که سارقان بانکی در ایران عمدتا از چه راه‌هایی موفق به انجام اعمال خرابکارانه خود می‌شوند موضوعی بود که در این شماره به بررسی آن پرداختیم تا ببینیم که در یک سال اخیر در حوزه بانکی چه سرقت‌هایی و با چه روش‌هایی به وقع پیوسته است .
کپی اطلاعات کارت­های بانکی با اسکیمر
نخستین و متداولترین روش سرقتی که توسط سارقان کارت­های بانکی مورد استفاده قرار می­گیرد نصب دستگاهی کوچک به نام اسکیمر بر روی دستگاه کارت‌خوان است. این دستگاه می­تواند اطلاعاتی که به صورت مغناطیسی روی کارت بارگذاری شده را کپی کرده و اقدام به سرقت کند. روی هر کارت بانکی سریالی وجود دارد که سارقان آن را کپی کرده و روی کارت خام دیگری بارگذاری می­کنند. برخی دیگر از اسکیمر‌ها هم که معروف به اسکیمر مشتی یا دستی هستند، در مشت سارق قرار می‌گیرد و هنگام کپی کردن کارت کافی است که فقط کارت شما را در یک لحظه در کف دست خود بکشد. آن وقت است که کل اطلاعات کارت نقدی کپی می‌شود. و نوع دیگری از این اسکیمر وجود دارد که روی عابربانک­ها نصب شده و با قرار گرفتن روی شکاف اصلی محل ورود کارت، اقدام به کپی اطلاعات کارت­های مشتریان خودپرداز می­کند.
استفاده از ترفند برنده خوش شانس
دومین روش رایج برای سرقت الکترونیک در ایران اما ارسال پیامک " شما برنده خوش شانس ما هستید" است که هدفی جز کلاهبرداری از افراد در پس آن نیست. همچنین در روش دیگر سرقت بانکی این گونه عمل می‌شود که زمانی که در حال وبگردی هستید صفحاتی برای شما باز می­شود و مژده برنده شدن در قرعه کشی را می­دهند؛ سارقان البته در مراحل بعدی برای واریز مبلغ جایزه به حسابتان رمز اول و دوم را می­خواهند و به این ترتیب به خالی کردن حساب قربانیان خود می­پردازند. برای جلوگیری از این سبک سرقت لازم است بدانید که به کسی که می خواهد به حساب تان پول واریز کند، فقط و فقط می‌بایست شماره حساب و یا شماره کارت ۱۶ رقمی‌تان را بدهید.
ترفند استفاده از قالب سایت­های معتبر
در سومین روش­، سارقان برای سرقت از کارت­های بانکی با روش ارسال ایمیل‌های جعلی به کاربران اقدام می­کنند. در این حملات که به فیشینگ (جعل عنوان و هویت) معروف است، هکر سایت­های جعلی و با گرافیک و لوگوی سایت­های رسمی (مانند فروشگاه‌های اینترنتی و بانک‌ها) ساخته و از آنها پیام‌هایی را به آدرس ایمیل کاربر می­فرستد. کاربران در صورت  استفاده از این سایت‌های جعلی و وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود به دام سارقان می‌افتند.
شبیه سازی دستگاه­های کارت­خوان
در چهارمین روش متداول سرقت در ایران ، سارقان خلاق ایرانی از روی دستگاه­های کارت­خوان شبیه سازی می­­کنند و پس از ساخت اقدام به نصب آنها در محل­های مخصوصی می­کنند. دارندگان اینگونه کارت­ها با توجه به شباهت زیاد این دستگاه­ها با اصل آنها در خصوص ساختگی بودن آنها شک نکرده وکارت اعتباری خود را به داخل دستگاه کارت­خوان وارد کرده و با وارد کردن رمز عبور خود سعی در برداشت وجه دارند اما با پیام خطای دستگاه ساختگی رو به رو شده و به تصور اختلال در شبکه کارت اعتباری خود را از دستگاه بیرون می­کشیدند اما خبر ندارند که رایانه نصب شده در داخل دستگاه به طور خودکار مشخصات کارت و رمز عبور کارت را ضبط کرده­است.  پس از آن سارقان با استفاده از اطلاعات این رایانه­ها اقدام به ساخت کارت جعلی کرده و حساب فرد را تخلیه می­کنند.
استفاده از صفحه کلید­های تقلبی
پنجمین شیوه سرقت از کارت بانکی ، استفاده از صفحه کلید­های تقلبی است که روی صفحه کلید اصلی نصب می­شود و با استفاده از نرم­افزار رمز شما را ثبت می­کنند. این صفحه کلید­ها معمولا دقیقا هم اندازه با صفحه کلید اصلی خودپرداز نیستند و با بررسی طول و عرض آن می­توان تقلبی بودن آن را تشخیص داد. از موارد دیگری که در تشخیص تقلب صفحه کلید­ها کاربرد دارد شماره­های کمرنگ تر و گاهی با ظاهر متفاوت است. همچنین در لبه­های صفحه کلید  شیارهایی وجود دارد که صفحه را از سایر بخش­ها مجزا می­کند در حالی که در صفحه کلید تقلبی لبه­ها مشخص نیست و در نهایت به جدید بودن و قدیمی بودن دستگاه­ها باید توجه کرد اگر دستگاه خودپرداز به نظر خیلی قدیمی و رنگ پریده بود از دستگاه دیگری استفاده کنید چرا که احتمال دستکاری شدن آن وجود دارد.
استفاده از چسب مایع
ششمین روش­، استفاده از چسب برای دزدی از عابر بانک­هاست. در این روش سارقان مقداری چسب در قسمت ورودی دستگاه می­ریزند و در همان حوالی به انتظار می­ایستند. هنگامی که فرد کارت را وارد دستگاه می­کند سارق رمز فرد را دید زده و در آخر فرد قصد گرفتن کارت خود را دارد کارت از دستگاه خارج نمی­شود و سارق به او پیشنهاد می­کند که به شعبه مراجعه کند در همین حین سارق با داشتن رمز اقدام به تخلیه حساب فرد می­کند.
تعویض کارت و خالی کردن حساب
هفتمین شیوه، تعویض کارت است که با استفاده از ناآگاهی مشتریان از سوی سارقان به کار گرفته می­شود. سرقت با این روش اکثرا درباره افرادی که تسلط کامل به کار با دستگاه خودپرداز ندارند رخ می­دهد به این صورت که فرد سارق در صف خودپرداز ایستاده و به این افراد که بیشتر سالمندان هستند پیشنهاد کمک می­کند و پس از دریافت کارت بلافاصله با کارت دیگری آن را جابه جا کرده و با چندین بار زدن رمز کارت، کارت دیگری را به مشتری باز می­گردانند.
استفاده از بدافزارها
هشتمین روش، استفاده از روش­های نرم­افزاری است. اما باید دانست که روش­های نرم­افزاری خطرناک­تر از روش­های سخت­افزاری است. خیلی از سارقان اقدام به سرقت از خودپردازها از طریق مجازی می­کنند. این روش از طریق تزریق برنامه­ای به این دستگاه­ها انجام می­شود که برای سارقان هم امن­تر و هم آسان­تر است. از این طریق به دو صورت اقدام به سرقت می­کنند که اولین مورد مربوط به کسانی است که اقدام به برداشت وجه می­کنند و دومین مورد در صورتی که بخواهند کل موجودی دستگاه خودپرداز را تخلیه کنند استفاده می­شود. خودپرداز­ها به هیچ عنوان از نظر نرم­افزاری ایمن نیستند و اغلب بر روی ویندوز XP نصب می­شوند. با وجود آگاهی از امن نبودن این خودپرداز­ها شرکت­های متولی این دستگاه­ها هیچ اقدامی برای ارتقا این خودپردازها نکرده­اند.
 
خالی کردن حساب مردم با زباله­های بانکی
و در نهایت نهمین روش، استفاده از زباله­های بانکی است. در این روش سارق به دنبال اشخاصی که اقدام به افتتاح حساب کرده­اند حرکت می­کند و پس از اینکه  مشتریان برای عوض کردن رمز کارت خود به دستگاه عابربانک مراجعه کرده و پاکتی را که رمز اولیه کارت درون آن نوشته را باز کرده و به سطل زباله می­اندازند؛ سارق کاغذ را برداشته و با سوءاستفاده از اطلاعات درج شده در آن اقدام به خالی کردن حساب مشتریان آن بانک می­کنند.
این راه­ها البته فقط شماری از راه­های سرقت از طریق کارت­های بانکی است، حال که به ایام تعطیلات نوروزی نزدیک می­شویم بهتر است با توجه به نکات امنیتی و رعایت نکات ذکر شده در دفع خطرات بانکی هوشیار­تر بوده و عملکرد مناسب­تری از خود نشان دهیم.
 


مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 


کليه حقوق اين سایت متعلق به ICTNEWS است.
انتشار مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت مجاز است.
تماس با ما: 88946450  فرم تماس با ما
این پرتال قدرت گرفته از :
سیستم مدیریت پرتال و خبرگزاری دیاسافت
ارتباط با ما : 1000030200